PRZESTRASZ NAS! – KONKURS NA POWIEŚĆ GROZY W ODCINKACH (druga edycja)

cover_konkurs2

W pierwszym ogłoszonym przez Storytel Polska konkursie na serial audio spośród kilkudziesięciu zgłoszeń wybraliśmy troje laureatów, których historie właśnie są nagrywane. Ponieważ jednak projekt Storytel Original nieustannie potrzebuje świetnych opowieści, ogłaszamy nowy nabór, tym razem prosząc Was, Autorki i Autorzy, abyście nas przerazili.

Rusza konkurs na powieść grozy w odcinkach.

Przypominamy, że Storytel Original to projekt, w ramach którego ukazują się oryginalne historie, pisane specjalnie pod format audio, silnie inspirowane formą serialu: każdy „sezon” to dziesięć godzinnych odcinków (co przekłada się na około 450 000 – 550 000 znaków tekstu, w formie jak ze standardowych powieści, nie scenariusza), stanowi zamkniętą fabularnie całość, zostawia jednak furtkę do kontynuacji czy spin-offów.

Na Storytel.pl znajdziecie już seriale „Graffiti girl blues” Emila Strzeszewskiego, „Dobrego glinę” Andrzeja W. Sawickiego i „Panią doktor” Weroniki Wierzchowskiej.

Czego szukamy?

Sprecyzujmy jeszcze raz: interesują nas horrory, opowieści z dreszczykiem, takie, które nas przestraszą. I przypominamy: formą jest dziesięcioodcinkowy serial, gdzie każdy odcinek ma około godziny, co przekłada się na 45-55 tys. znaków ze spacjami, czyli w sumie na 450-550 tys. znaków dla całości.

Audio:

Efektem końcowym będzie audiobook czytany przez lektora bądź lektorkę, aczkolwiek nie wykluczamy, iż nagrane może zostać słuchowisko – jeżeli tekst będzie napisany tak, że wzbogacenie audio o efekty dźwiękowe i szeroką obsadę go wzbogaci. Pamiętajcie więc o tym – w przypadku grozy wręcz zachęcamy do myślenia o możliwym wykorzystaniu efektów dźwiękowych.

Forma audio ma przy tym swoje charakterystyczne wymogi. Najważniejsze to ograniczenie liczby wątków i bohaterów, tak by nie trzeba było robić wielu przeskoków między krótkimi scenami – to, co sprawdza się w tekście poprzez proste oddzielenie np. „***”, w audio może konfudować. Audiobooki często słuchane są w krótkich fragmentach, po kilkanaście-kilkadziesiąt minut dziennie, słuchacz czy słuchaczka muszą więc móc łatwo odnajdywać się w historii, gdy będą do niej wracać po kolejnych przerwach.

Sam styl również powinien pasować do formy audio – skomplikowane, wielokrotnie złożone zdania mogą być trudne do przyswojenia, gdy ktoś nam je czyta, ciężko także stosować wtrącenia w nawiasach, przypisy zaś odpadają całkowicie. Należy również dbać o zapis dialogów: tak, by przy czytaniu przez lektora/lektorkę jasne było, kto w danym momencie mówi.

Rzecz jasna audio ma też swoje zalety, otwiera nowe możliwości. Z radością przyjmiemy historie wykorzystujące potencjał medium dźwiękowego. Co wykorzystać można zwłaszcza w przypadku grozy, gdzie klimat jest najważniejszy, świetna narracja również – z dobrym lektorem lub dobrą lektorką (a o to już zadbamy), słuchacze mogą w pełni wciągnąć się w opowieść, tak, że będą mieli obawy przed wychodzeniem z domu po zmroku. I taki jest nasz cel!

Dbajcie więc o napięcie, budujcie atmosferę grozy!

Należy także pamiętać, że Storytel Original to seriale audio, trzeba więc myśleć odcinkami – każdy powinien zawierać w sobie jakąś jedną zamkniętą opowieść/wątek, a także zachęcać do sięgania po kolejny. Podkreślamy ten punkt, bogatsi w wiedzę po pierwszym konkursie – myślenie serialem, nie powieścią, stanowi w przypadku Storytel Original klucz do sukcesu.

Dlatego też tak ważny jest odcinek pilotowy – tu nie ma miejsca na powolne nabieranie rozpędu, wstrzymywanie fajerwerków na później czy fabularną skromność. Jak w dobrym serialu, pierwszy odcinek musi słuchaczy i słuchaczki oszołomić, sprawić, że będą musieli sięgnąć do kolejnych. Dlatego ważne jest, by zakończyć w odpowiednim momencie!

Co i gdzie przesłać?

Zadaniem uczestników i uczestniczek konkursu jest przygotowanie streszczenia fabuły, a więc skrótu swojej historii, w formie krótkiego opisu (max 1000 znaków) każdego z dziesięciu odcinków, a także napisanie odcinka pilotowego (objętość około 45 – 55 tys. znaków ze spacjami). Takie zestawy (z danymi kontaktowymi wpisanymi w oba pliki) przesłać należy na adres marcin@storytel.pl.

Termin:

Na zgłoszenia czekamy do 31 maja 2017 roku do godziny 23:59:59.

Nagroda:

Z nadesłanych propozycji wybierzemy te, które uznamy za warte realizacji (nie narzucamy tu ograniczenia ilościowego – potrzebujemy wielu świetnych historii). Odcinki pilotowe zostaną nagrane i jeżeli zarówno one, jak i streszczenia fabuły zostaną zaakceptowane, autorzy i/lub autorki otrzymają propozycje napisania całych sezonów.

Autorzy i autorki, których zgłoszenia zostaną wyselekcjonowane do realizacji, a więc odcinki pilotowe zostaną nagrane, otrzymają 2000 zł netto. W przypadku zamówienia całego sezonu, kwota ta zwiększy się o dodatkowe, większe honorarium, będące bezzwrotną zaliczką na poczet tantiem autorskich.

Więcej o Storytel dowiecie się z naszej strony.

 

Patronem konkursu jest:

logotyp-lc

PRZESTRASZ NAS! – KONKURS NA POWIEŚĆ GROZY W ODCINKACH (druga edycja)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s